Blog

2018 Yılbaşı Gecesi için İpuçlar

2018 yılına girmeye az bir zaman kala, yılbaşı hazırlıkları çoktan yapılmış, tatil köylerine, restorantlara, otel ve eğlence yerlerine rezarvasyonlar tamamlandı. Sabırsızlıkla 2018 yılının ilk dakikalarını beklerken Diyet yapanları zorlu bir sınav bekliyor. Herkesin endişesi Yılbaşı gecesi kilo alıcam kaygısı. Yeni yılın ilk gününde de formda kalmak için kararlı ve iradeli olmanız gerekiyor.

Yılbaşına 3 gün kala, öncelikle yediğiniz porsiyonları azaltmanız gerekiyor. Ana öğünde Sebze veya az yağlı (mümkünse yağsız) yiyecekler tüketin. Gün içerisinde bolca su içmeyi ihmal etmeyin, en az 2 Litre su için. Yemeklerden 1,5 saat sonra mutlaka 1 porsiyon Meyve mutlaka tüketin. 31 Aralık sabahı kahvaltı öncesi 1 su bardağı limon ve kaynamış suyu karıştırıp tüketin. Kahvaltı sonrası mümkünse 30 dakika yürüyüş yapın. Yılbaşı gecesi ister istemez kalori alımı olacağından, amacımız bunu 3 gün önceden kalorileri azaltarak dengelemeye çalışmak.

Yılbaşı gecesi, bir partiye davetli iseniz, gitmeden önce sağlıklı atıştırmalıklar yapmanızı öneririz. Kesinlikle aç gitmeyin. Çünkü tüm gün besin ihtiyacınızı karşılamadan giderseniz, kan şekeriniz düşeceğinden daha fazla gıda alımı ve beraberinde kalori alımı gözleneceğinden, kan şekerini yükselticek meyvelerle beraber beyaz leblebi veya lif oranı yüksek badem ve cevizi su ile tüketirseniz, sizin kaçamak yapmanıza engel olacaktır. Genelde partilerde en tehlikeli olan açık büfe olacağından iradenizi koruyup, aldığınız tabağın 1/3'üne çiğ sebzeleri mutlaka eklemelisiniz, çünkü çiğ sebzelerin hacmi büyük kalorisi küçük olan besinlerdir ve sizi tüm gece tok tutacaktır.

Yılbaşı gecesi alkol alımı söz konusu olacaksa, alkol yanında mutlaka meyve ve tatlıdan uzak durulmalı, çünkü bu besinler ve alkol kan şekerinizi hızlı bir şekilde yükseltip düşüreceğinden, sizin kaçamak yapmanızı sağlar ve açlık hissi uyandıracaktır. Alkol tüketiminde özellikle yağlı tohumlar tercih edilmeli, örneğin badem yada ceviz tercih edilebilir. Ana yemek ile alkol tüketilecekse, kırmızı yada beyaz et tüketilmesinde bir sakınca yoktur tabi ki porsiyon ölçülerine dikkat ederek.

Yılbaşı gecesinde porsiyon küçültmemi olur yada püf noktası mı olur gibi ön yargılı düşünenleriniz olacaktır, önemli olan fazla yemek değil önemli olan tükettiğiniz gıdaların yanında hangi kardeş gıdaları tüketeceğinize dikkat etmektir. Fazla gıda aldığınızda ki tokluk hissini, bizim yukarıda belirttiğimiz püf noktalar ile de aynı hissi alacaksınız ve tüm gece boyunca dans ederseniz yağ yakmanıza artı bir puan olacaktır. Çünkü 60 dakika dans 250 kalori yakmanızı sağlar. Bu yüzden bol bol dans edin, ve gecenin tadını çıkarın. Yeni yılın ilk sabahında kazanan siz olacaksınız.

Hepinize sağlıklı ve mutlu bir sene dilerim.

#YılbaşıveDiyet

Tanıtılan Yazılar